Forum Akenna  

Geri git   Forum Akenna > Kişiye Özel Kategoriler > Sağlık

Seçenekler Stil
Alt 04-01-2013, 09:56   #1
Super Moderators
baharesin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2011
Üye Numarası: 85
Arkadaşlar: 2
Konular:
Rép Puanı: 10
Rép Grafiği:
Standart astım ilaçlarını kullanma

Astım İlaçlarını Kullanma

Astımı denetlemenin en iyi yöntemi ilaçları talimatlara uygun bir şekilde kullanmaktır.
Başlıca üç tip astım ilacı vardır:
i) Koruyucu İlaçlar Solunumla içe çekilen ilaçlar (astım spreyleri/inhalers): Becloforte*, Becotide*, Flixotide, Intal, Intal Forte, Pulmicort, Qvar ve Tilade
Tablet: Singulair
Kurtarıcı tablet ya da şuruplar: Prednisone, Prednisolone, Redipred, Predmix

Bu ilaçlar hava borularının hassasiyetini azaltır ve astımlı kişilerin sağlıklı olmalarını sağlar. Bu ilaçlar hava borularının hassasiyetini azaltır ve astımlı kişilerin sağlıklı olmalarını sağlar. Koruyucu ilaçlar hava borularının iç yüzeylerindeki kızarıklık ve şişliği azaltır ve mukusu kurutur. Bu ilaçlar kişinin birkaç hafta içinde kendisini iyi hissetmesini sağlar. İlaçların kutuları normal olarak kahverengi, turuncu, sarı veya beyaz renktedir.
Kişi kendisini iyi hissetse bile, koruyucu ilaçların genellikle her gün alınması gerekir. Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece koruyucu ilaçlarıalmayı bırakmayınız.
Astımınızı denetleyememeniz durumunda, doktorunuz, sizi kısa sürede iyileştirecek ve Prednisone/Prednisolone tabletleri ya da Redipred/Predmix şurubundan oluşan kısa süreli (2-14 gün) bir tedavi uygulayabilir. Bunlar ayrıca “kurtarıcıilaçlar” olarak da bilinmektedir.
Birleşik ilaçlar: Seretide
Bu ilaçlar, bir astım spreyinde birlikte alınan bir koruyucu ve bir belirti denetleyici ilacın bileşimidir. Seretide (kutusu mor renkli), Flixotide (koruyucu) ve Serevent (belirti denetleyici) ilaçlarının bir bileşimidir.
ii) Rahatlatıcı İlaçlar
Solunumla içe çekilen ilaçlar (astım spreyleri/inhalers): Airomir, Asmol, Bricanyl, Epaq ve Ventolin Bu ilaçlar astım belirtilerini (hırıltılı soluma, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı ve öksürük) birkaç dakika içinde azaltır. Rahatlatıcı ilaçlar, hava borularının etrafındaki kasları gevşetir ve böylece hava borularıgenişler ve kişi daha rahat nefes alır. İlaçların kutularıgenellikle mavi renklidir. Mavi renkli rahatlatıcı astım spreyinizi her zaman yanınızda taşımanız gerekir. Mavi renkli astım spreyleri astımın ilk yardım tedavisinde çok önemlidir.
Astım belirtilerini (egzersiz öncesi belirtilerin dışında) ortadan kaldırmak için mavi renkli rahatlatıcıyı haftada 3-4 defadan daha fazla kullanma gereksinimi astımınızın iyi denetlenmediğinin bir işareti olabilir. Bu konuyu doktorunuza danışmanız gerekir.
Atrovent, bazen yukarıda belirtilen mavi rahatlatıcıilaçlardan birisiyle kullanılan farklı tür rahatlatıcı bir ilaçtır.
iii) Belirtileri Denetleyici İlaçlar
Solunumla içe çekilen ilaçlar (astım spreyleri/inhalers): Foradile, Oxis ve Serevent
Belirtileri denetleyici ilaçlar (ayrıca uzun-etkili rahatlatıcılar olarak da adlandırılır) hava borularının etrafındaki kasların 12 saate kadar gevşek kalmasında yardımcı olur. Bu ilaçlar, normal olarak astımın ilk yardım tedavisinde kullanılmazlar. Normal solunumla içe çekilen kortikosteroidli koruyucu ilaçlar (Becloforte, Becotide, Flixotide, Pulmicort ya da Qvar) kullanmalarına rağmen astım belirtileri geçmeyen kişilere belirtileri denetleyici bir ilaç verilebilir. Çocuğunuzda astım varsa, kendisi için hangi ilacın en iyi olabileceği konusunda doktorunuza danışınız. Astım her çocukta farklı seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle, doktorunuz çocuğunuz için en uygun ilacı yazacaktır.

Sevgi bir yıldızdır yanıp sönen ,
Masmavi bir düştür .
Gökyüzünde hiç ölmeyen ,
Sevenlerin mumudur sevgi ,
Eriyip de hiç bitmeyen
Sevgi dolu bir Gün olması dileğiyle
Yüzünüz güleç, neşeniz bol,
Enerjiniz daima pozitif olsun
baharesin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Bookmarks

Tag Ekle
astim, ilaclarini, kullanma