Forum Akenna  

Geri git   Forum Akenna > Hayatın İcinden Hayata Dair Olan Hersey > Meslekler

Seçenekler Stil
Alt 01-11-2012, 08:15   #1
Super Moderators
baharesin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2011
Üye Numarası: 85
Arkadaşlar: 2
Konular:
Rép Puanı: 10
Rép Grafiği:
Standart SAC İŞCİSİ

SAC İŞÇİSİ
TANIM
Elle veya makine ile sac, teneke gibi metal levhalardan masa, dolap, ticari mutfak, banyo
kazanı, su deposu, soba, aspiratör gibi eşyaların bazı parçalarını üreten, şekillendiren ve
yerine takan kişidir.
GÖREVLER
İş projelerini ve montaj resimlerini inceler,
İşin yapılması için gerekli malzeme listesini çıkararak siparişlerini verir,
İşin yapılmasını planlar,
Kullanılacak metali seçer,
Resme (projeye) uygun ölçü alır, açınımına göre markalar, uygun şekilde keser,
Gerekli şekilde kıvırarak metali şekillendirir,
Matkap veya zımba ile delik açar,
Parçaları kaynak, lehim, cıvata, perçin ya da diğer metallerle birleştirir ve yüzeylerini
düzeltir,
Metalin şekil bozukluğunu önler ve dayanıklılık sağlamak için gerekli önlemleri alarak,
teknik kuralları uygular,
Kaynak ağzı, flaş ve armatür yerlerini açar,
Gerektiğinde kullanılan cihaz ve donanımın, bakım ve onarımını yapar.
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Oksijen, asetilen veya bütan takımları,
Karmaşık ve otomatik sac kesme cihazı ve donanımı,
Seyyar ve otomatik sac kesme cihazı ve donanımı,
Plazma kesici alet,
Elektrikli sac kesme cihazı ve donanımı,
Matkap tezgâhı, masa matkabı,
Kenet makinesi,
Kordon makinesi,
Ayaklı silindir makinesi,
Zımpara taşı,
Nokta kaynak makinesi,
Elektrik kaynak postası,
Eksantrik ve hidrolik baskı,
Dikiş kaynak makinesi,
Zımbalar, kılavuzlar, tornavidalar, cetveller, pergeller, gönyeler,
Çeşitli el aletleri (şeritmetre, mıknatıs vb.) kullanır.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilme,
Düzlem üzerindeki şekilleri ve onların perspektiften görünüşlerini ince ayrıntıları ile
algılayabilme,
Dikkatli olabilme ve işe kendini uzun süre verebilme özelliklerinin bulunması gerekir.
Mesleğin yapılmasını engelleyen ve olanaksızlaştıran unsurlar ise, gözlerde rahatsızlık, el
ve parmaklardaki özürlerdir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Sac işçisi eşyanın yapımı aşamasında atölyelerde, yerine takılması aşamasında binalarda
görev yapar. Çalışma ortamı biraz kirli ve gürültülüdür. Sac işçisi görevini genellikle ayakta
yürütür, montaj aşamasında eğilme, diz çökme gibi hareketleri yapma durumundadır. Birinci
derecede malzeme ve aletlerle çalışan sac işçisi, meslektaşları ve müşterilerle iletişimde
bulunur. Çalışmalarını genellikle yalnız yürütür, zaman zaman grup halinde çalışma da söz
konusudur.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Sac işçisi üretim aşamasında atölyelerde, ürünün yerine takılması aşamasında binalarda
çalışır.
Sac işleri mesleği yeni teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişmektedir. İnşaatçılıkta
yeni kullanılmaya başlanan demir kalıpçılık ülkemizde hızla gelişen güneş enerjisi ile su
ısıtma sistemleri, mesleğin gelecekte daha fazla çalışma olanağı sağlayacağının bir
göstergesidir. Ayrıca bu meslek elemanları, diğer meslekler için ara mamul üretmekte bu da
mesleğin geçerliliğini artırmaktadır. Bu meslekte iyi yetişmiş bir eleman için yakın
gelecekte iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde
“Metal İşleri” alanı “Sac İşleri” dalında verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
14 yaşını doldurmuş olmak,
Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak
gereklidir.
EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Sac işleri mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel
eğitimden sonra ise 1 yıldır. Mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, işyerlerinde pratik
eğitim verilmektedir.
Eğitim süresince; Ölçme ve kontrol araçları ile ölçme yapar, markacı takımları ve şablon
yardımıyla basit markalama yapar, markalanmış işi tenekeci makası ile keser, kullanılan
aletlerde güvenlik önlemleri alır, kalınlık kavramı olmadan basit açınımlı parçaları markalar,
basit işleri büker, basit doğramalar, basit doğrultmalar, vidalı bağlantılar, boya ve macun
yapar, malzemeleri tanır, matkap veya zımba ile delik deler, basit işleri perçin yapar,
birleştirmek amacıyla lehim yapar, birleştirme amacı ile kenet yapar, elektrik ark kaynağı
ile kaynak yapar, düzgün dikiş çeker, punto kaynağı yapar vb. Ayrıca, resim ve projesine
uygun olarak iş yapar. Güvenli ve verimli çalışma alışkanlıkları kazanır.
MESLEKTE İLERLEME
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim
merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik
eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan
Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve
Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi
derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan
sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler.
Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs
programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi
alabilirler.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri
açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip
çalışanın olması zorunludur.
İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine
devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler ve üniversite sınavlarına girme hakları
vardır.
Büyük işyerleriyle fabrikalarda çalışanlar işyerlerinde yaptıkları çalışmalara göre ve
hizmet içi eğitim ve meslek kurslarında başarı göstermeleri halinde ustabaşı unvanını
alabilirler.
Modüler sistemde Metal Alanının altında yer alan dallardan birinde yeterlilik kazanmak
istendiğinde alan ortak ve ortak beceri dersleri dışındaki seçeceği dalla meslek
derslerini almak suretiyle benzer meslekte de yeterlilik ve sertifikaya sahip olabilirler.
(Alan altında yer alan dallar: Kaynak, Çelik Yapılandırmacılığı, Işıl İşlemciliği, Metal
Levha İşlemeciliği(Bakırcı), Metal Doğramacılığı, Tarım(Ziraat), Alet ve Makineleri
Bakım ve Onarımcılığı)

Sevgi bir yıldızdır yanıp sönen ,
Masmavi bir düştür .
Gökyüzünde hiç ölmeyen ,
Sevenlerin mumudur sevgi ,
Eriyip de hiç bitmeyen
Sevgi dolu bir Gün olması dileğiyle
Yüzünüz güleç, neşeniz bol,
Enerjiniz daima pozitif olsun
baharesin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Bookmarks

Tag Ekle