Forum Akenna  

Geri git   Forum Akenna > Hayatın İcinden Hayata Dair Olan Hersey > Haberler

Seçenekler Stil
Alt 04-03-2013, 08:18   #1
Super Moderators
baharesin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2011
Üye Numarası: 85
Arkadaşlar: 2
Konular:
Rép Puanı: 10
Rép Grafiği:
Standart 22 yıldır oruç tutuyor

Osman Ay, 7 bin 741 gündür aralıksız oruç tutuyor
Kocaeli'nin Gölcük İlçesindeki bir marketin işletmeciğini yapan 46 yaşındaki Osman Ay, 7 bin 741 gündür ara vermeden oruç tutuyor. Birçok kez haberlere konu olan, televizyon programlarına katılan ve yabancı televizyon kanallarında belgeselleri çekilen Ay, 75 gün sonra oruç tutarak 22. yılını tamamlayacak.
Orucu Allah rızası için tuttuğunu belirten Ay, oruç tutmaya üç aylarda başladığını ifade ederek şöyle konuştu:"Orucu sırf Allah rızası için tutuyorum. Üç aylarda markette akşama kadar oruç tutup dururken dedim ki; akşama kadar ibadetlerimi yapıyorum. Hiç olmazsa bunu bu şekilde telafi edeyim, Allah'ın rızasını kazanayım dedim. Bir sene, iki sene derken şu an 21 sene oldu, 75 gün sonra da 22. seneye girecek. O kadar huzurluyum ki anlatamam. Performans olarak bir eksikliğim yok. Soranlara 46 yaşındayım dediğimde inanan bile yok."
Dünya Sağlık Örgütü'nün, sağlıklı bir yaşam için insanların haftada en az iki gün oruç tutması gerektiği yönünde açıklamalar yaptığını söyleyen Osman Ay, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanların Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı gibi en azından haftada iki gün oruç tutmalarını isterim. Tıka basa dolu olan bir midenin spor yaparken, ibadet yaparken ne kadar etkileneceğini düşünün. Az yiyen insanlarda hareketler, yaptığı işler daha güzel olacak, kafa yapısı daha normal olacak. Oruç tutan insanlar daha sağlıklı, daha zinde, merhamet duyguları daha güzel, daha yardımsever"
Sabah 07.00'de iş yerine geldiğini ve kendisini markette bulunan çikolatalardan tatlılardan uzak tuttuğunu ifade eden Ay, sözlerine şöyle devam etti: "Ne nefsim ne de canım istiyor. Spor yapıyorum. Konuşmayı seven bir yapıya sahibim. Beni hiçbiri etkilemiyor. Ne susuzluk hissediyorum ne de bir şey. Ben her zaman şunu söylüyorum; 'Halden ala halsizliğim, sözden ala sessizliğim, yüce Rabbim sen yanımda olduktan sonra, umurumda bile değil kimsesizliğim"
Oruç tutmaya başlamadan önce 155 kilo olduğunu söyleyen Osman Ay, şöyle konuştu: "Ben oruç tutmadan önce 155 kiloydum. Hiçbir diyetisyen kontrolü olmadan 4 buçuk ayda 70 kilo verdim. Ama ben orucu zayıflamak için tutmuyorum. Kilolu insanlara şunu söylüyorum; akıl, irade ve azim insanın kendinde. Bunu yapacak ve bitirecek olan insanın kendisi. İnsan eğer irade ve aklını kullanırsa, sebat ederse, onun yapamayacağı bir şey yok. Ben bunu yaptım ve becerdim. İnanın kaç seneler geçti hâla ben ne kilo alıyorum ne de bir şey"
Markete gelen müşterilerinin kendisine üzerinde, "Gökyüzünde bir tek ay var, dünyada da yalnızca Osman Ay var" yazan bir kağıt hediye ederek jest yaptıklarını söyleyen Ay, insanlar tarafından sevilmenin en güzel şey olduğunu ve bu durum karşında duygulandığını ifade etti

Sevgi bir yıldızdır yanıp sönen ,
Masmavi bir düştür .
Gökyüzünde hiç ölmeyen ,
Sevenlerin mumudur sevgi ,
Eriyip de hiç bitmeyen
Sevgi dolu bir Gün olması dileğiyle
Yüzünüz güleç, neşeniz bol,
Enerjiniz daima pozitif olsun
baharesin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Bookmarks

Tag Ekle
oruc, tutuyor, yildir